Antalya’yı Keşfet - Let’s get to know Antalya

Antalya

 

 

TOPLU TAŞIMA İLE MANAVGAT MERKEZE GİDİŞ

Otelimizin karşısında bulunun Migros Marketin yanından geçen yolu takip ederek ana yola ulaşıyorsunuz. Yaklaşık 250mt yürüme mesafesinden sonra tam karşınızda bulunan durakta beklemeniz gerekiyor. 15-20 dakikada gelen Manavgat dolmuşuna binerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Geri dönmek içinde Yavrudoğan - Gündoğdu dolmuşuna binmeniz gerekmektedir. Dolmuşlar 07:30-21:00 saatleri arasında çalışmaktadır.


TOPLU TAŞIMA İLE TARİHİ SİDE BÖLGESİNE GİDİŞ

Otelimizin karşısında bulunun Migros Marketin yanından geçen yolu takip ederek ana yola ulaşıyorsunuz. Yaklaşık 250mt yürüme mesafesinden sonra tam karşınızda bulunan durakta beklemeniz gerekiyor. 10-15 dakikada bir gelen SİDE dolmuşuna binerek Side merkeze ulaşabilirsiniz. Geri dönmek içinde Yavrudoğan - Gündoğdu dolmuşuna binmeniz gerekmektedir. Dolmuşlar 07:30-23:00 saatleri arasında çalışmaktadır.

 

TOPLU TAŞIMA İLE ANTALYA ŞEHİR MERKEZİNE GİDİŞ

Otelimizin karşısında bulunun Migros Marketin yanından geçen yolu takip ederek ana yola ulaşıyorsunuz. Yaklaşık 250mt yürüme mesafesinden sonra tam karşınızda bulunan durakta beklemeniz gerekiyor. 15-20 dakikada gelen Manavgat dolmuşuna binerek D-400 Çevre yoluna çıkmanız gerekmektedir. Gündoğdu kavşağında inerek yolun karşı tarafında bulunan durağa geçmeniz gerekiyor. 30 dakikada bir gelen Şehirler arası Antalya otobüsüne binerek şehir merkezine gidebilirsiniz. Geri Dönüşlerde Manavgat otobüsüne binerek tekrar Gündoğdu kavşağında inip, Yavrudoğan – Gündoğdu dolmuşu yada Taksi ile otelimize ulaşabilirsiniz. Şehir içi otobüsleri 07:00-20:00 arasında çalışmaktadır.

 

Tarihle İç İçe Büyüleyici Bir Akdeniz Kenti olan Side Hakkında                                   

Lidyalılardan Perslere, Büyük İskender’den Helen krallıklarına ve Romalılara kadar pek çok uygarlığın gelip geçtiği; Yunan, Roma, Bizans dönemlerinin yapı özelliklerini, bugüne kadar  taşıyan Antik Kent Side.  Hesychius’un sözlüğünde bahsettiği Nar’lar Kenti.          

Side Antik Kenti'nde günümüze ulaşan görebileceğiniz kalıntılar, şehir surları, şehir kapısı, Nymphaeum, su yolu, sütunlu caddeler, evler, Ticaret Agorası, Antik Tiyatro, Agora Hamamı (Side Müzesi), Vespasian Çeşmesi ve Anıtsal Kapı, Zafer Takı, Dionysos Tapınağı, bazilka, liman hamamı, Apollon Tapınağı, Athena Tapınağı, Güney Bazilkası, Büyük Hamam, Devlet Agorası, Vaftizhane, Piskoposluk Sarayı ve Bazilkası, Philippus Attius Suru'dur.

Akdeniz Bölgesi'nde yer alan Side antik kenti Antalya'nın Manavgat ilçesinde yer almaktadır.                                        

Manavgat’a 5 km mesafededir.Aletris Deluxe Hotel önünden taksi veya dolmuşla ulaşım sağlanmaktadır.                                      

Antalya Havalimanına 60 km mesafededir. Taksi veya özel transfer araçları ile ulaşım sağlanmaktadır.

Side Antik Tiyatrosu                                

Tiyatro, Side Antik Kenti'nin merkezinde Roma mimarisi geleneğinde inşaa edilmiştir.

Side Antik Kenti Apollon - Athena Tapınağı                              

Apollon Tapınağı adını ışık, güzellik ve sanat tanrısı olarak bilinen Side kentinin baş tanrılarından olan Apollon’dan almıştır. Side'de deniz kenarında yer alan Apollon Tapınağı, tarihi kalıntılarıyla gerçekten görülmeye değer bir mirastır. Tapınağın taşlarına oturup buradan güneşin batışını seyredebilirsiniz.

Side Antik Kenti – Anıtsal Çeşme

Side Antik Kenti iki kuleli ana giriş kapısının karşısında yer alır. Nymphaeum Çeşmesi'nin Anadolu topraklarındaki ve Pamfilya bölgesinde bulunan en büyük antik çeşmedir. Halk arasında "9 Çeşme" olarak anılır.

Side Müzesi                                            

Side Antik Kentin içinde M.S. 2.yüzyılda yapılmış ve M.S. 5-6. yüzyıllarda ilave binalar ve değişikliklerle günümüze ulaşmış Antik bir hamam binası (Agora Hamamı) içinde kurulmuştur. 

Modern Side                                          

Side’nin ana caddesi her türlü turistik eşya satan dükkanlarıyla aynı zamanda bir alışveriş merkezidir.                                           

Limanda ise yöreye özgü yemekleri tadabileceğiniz restoranların yanında çeşitili bar, kafeler eğlence mekanları mevcut.

Antalya’nın gözdesi SİDE                                         

Side’nin uzun bir sahili, berrak ve sığ bir denizi var. Burası denize girmek, yamaç paraşütü yapmak, dalış ve uçuş eğitimleri almak için de idealdir.                                            

Sualtı Müzesi                                          

Burası 2015’te açılan Türkiye’nin ilk sualtı müzesi. Anadolu medeniyeti zenginliklerini beş ana temada anlatan 110 heykel sergilenmektedir. Müzeyi, aktif olarak dalış yapan ve dalış sertifikası olan herkes ücretsiz olarak ziyaret edebiliyor.

Manavgat Şelalesi                                   

Antalya’nın en büyük ikinci ilçesi Manavgat’ta bulunan muhteşem manzaralarıyla görenleri adeta büyülüyor.                                

Aspendos Antik Kenti – Aspendos Tiyatrosu                                            

Aspendos Antik Kenti, Türkiye’nin önemli antik kentlerinden biridir. Konser, tiyatro ve çeşitli etkinliklerin düzenlendiği 12.000 kişilik görkemli Aspendos Antik Tiyatrosu Side’ye 35 km mesafededir.                                       

Köprülü Kanyon                                      

14 km uzunluğundaki, nefes kesici güzelliği olan bu kanyonda yaz aylarında rafting yapılabilmektedir.                                           

Seleukia Antik Kenti                                

Manavgat ilçesinin yakınlarında yer alan bu antik kent Side de görülebilecek olan bir başka tarihi yerdir.        

Altınbeşik Mağarası                                

Side’de görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de kesinlikle Altınbeşik Mağarasıdır. Düdensuyu Mağarası olarak da bilinen bu mağara da 125 metre uzunlukta bir göl bulunur. 


DOĞAL VE KÜLTÜREL ALANLARDA UYULMASI GEREKEN KURALLAR

IN NATUR- UND KULTURRÄUMEN ZU BEFOLGENDE REGELN

RULES TO BE FOLLOWED IN NATURAL AND CULTURAL ENVIRONMENTS

 

 • Camiye ayakkabı ile girilmemeli, bayanlar baş örtüsü ile girmeli ve yiyecek içecek sokulmamalıdır.
 • Moschee sollte nicht mit Schuhe betreten werden, Frauen sollten mit einem Kopftuch eintreten, und Speisen und Getränke sollten nicht mitgebracht werden.
 • Shoes should not be entered into the mosque, women should wear a headscarf, and food and drink should not be brought in.

 

 • Müzelerde sergilenen eserlere dokunulmamalı ve zarar verilmemeli. Yasak olan bölümlerde video ve resim çekimi yapılmamalı, yazılı ya da sözlü belirtilen kurallara uyulmalı. muze.gov.tr
 • In Museen ausgestellte Artefakte sollten nicht berührt oder beschädigt werden. Video- und Fotoaufnahmen sollten nicht in verbotenen Abschnitten gemacht werden, schriftliche oder mündliche Regeln sollten befolgt werden.
 • Artifacts exhibited in museums should not be touched or damaged. Video and photo should not be taken in prohibited sections, written or verbal rules should be followed.

 

 • Antik kent alanları tahrip edilmemeli, Koruma bölgesi altına alınan alanlara girilmemeli ve çevresi kirletilmemelidir.
 • Die antiken Stadtgebiete sollen nicht zerstört werden, Gebiete unter der Schutzzone nicht betreten und die Umwelt nicht belastet werden.
 • The ancient city areas should not be destroyed, the areas under the protection zone should not be entered, and the environment should not be polluted.

 

 • Doğal gezi alanları ve ormanlarda piknik yapılmamalı, ateş yakılmamalı, yerlere çöp atılmamalı ve uyarı levhalarına dikkat edilmeli.
 • Picknicks sollten nicht in natürlichen Sehenswürdigkeiten und Wäldern gemacht werden, Feuer sollten nicht angezündet werden, Müll sollte nicht auf den Boden geworfen werden und Warnschilder sollten beachtet werden.
 • Picnics should not be taken at natural landmarks and forests, fires should not be lit, garbage should not be thrown on the ground and warning signs should be heeded.

 

whatsapp
WhatsApp
hemen_ara
Hemen
Ara